Results of Champ 

Show 2007
            Worplesdon Open Dog Show Results 2nd February
                                    Judge Sue Sanderson (Sandchize)
                                                                                                                                            
Class 1 Veteran Dog or Bitch (2)
1st      Altina's Apolllo Mrs. C Holman
2nd     BILIJEES WIZARDS SPICE PARCEL OF SNOWVILLA (B) Mrs K Roberts
3rd     
Res    
VHC

Class 2 Minor Puppy Dog (6)
1st       KIRIEMUIR JACK OF CLUBS FOR LAYDELINS  MRS l Clarke & Miss P Ladner
2nd     BENLEASE QUICKSILVER Mrs S Bower
3rd     TUTTSCLUMP BRIGADEER Messrs M Titchener & B Hall
Res     VILLENELLE WOLF WHISTLE Mrs N Nolan    
VHC

Class 3 Puppy Dog (5)
1st       LIREVA'S SIR FIN THE NET D Cawthera
2nd     BENLEASE POCKET ROCKET Mrs S Bower
3rd     
Res    
VHC   

Class 4 Junior Dog (3)
1st      PARAPOM CURTAIN RAISER AT BENLEASE Mrs S Bower
2nd    
3rd     
Res    
VHC   

Class 5 Maiden Dog
1st 
2nd  
3rd     
Res    
VHC  

Class 6 Novice Dog (2)
1st       KALINE CAPTAIN CUTIE Mrs K Goodwin
2nd     BENLEASE BARNEY RUBBLE Mrs S Bower
3rd     
Res    
VHC

Class 7 Post Graduate Dog (6)
1st       VELTUDS TOBY OR NOT TOBY AT ALTINA Mrs K Roberts
2nd     BILIJEES GOLD LINK Mrs M Nolan
3RD     SUEACRES GOLDEN CHARM AT ALTINA Mrs E Turner
Res     JOANME MISTIC MOONLIGHT Mr & Mrs J Stephenson
VHC   

Class 8 Limit Dog (5)
1st      BENLEASE ROBIN Mrs S Bower
2ND    ANALICIA MASQUERADE OF MARLDONA Mrs M Watson
3rd      VELTUDS HOT FLASH AT ALTINA owned by Mrs K Roberts.  
Res     KIRIEMUIR JOHNY B GOOD AT JOANME Mr & Mrs J Stephenson
VHC   

Class 9 Open Dog (3)
1st       VELTUDS KENTUCKY GOLD AT ALTINA JW SCM Mrs C Holman
2nd     ALTINAS DARK WEB AT RETA Mrs S Whitelock
3rd     
Res    
VHC   

Class 10 Minor Puppy Bitch (3)
1st       BENLEASE JESSIKA Mrs S Bower
2nd      ALTINAS KENTUCKY DESTINY Mrs C Holman
3rd       KALINES PEARL Ms K Goodwin
Res    
VHC      

Class 11 Puppy Bitch (5)
1st       MANATEK CIDER ROSE Mrs S Whitelock
2nd      BENLEASE STARSHINE Mrs S Bower
3rd       KIRRIEMUIR ANY DREAM WILL DO Mrs C McCutcheon-Clarke
Res    
VHC 

Class 12 Junior Bitch (5)
1stALTINAS ANDROMADA JW Mrs C Holman
2nd      LIREVA’S OH SUZANNAH D Cawthera
3rd       THELBERN MINNEOLA WITH GOLDFOX (IMP) Mrs J Chopping
Res     
VHC   

Class 13 Maiden Bitch (1)
1st       ALTINAS KENTUCKY DESTINY Mrs C Holman
2nd      TUTTSCLUMP SUGAR N' SPICE Mrs J Kemp
3rd      TUTTSCLUMP LEGACY Mrs J Kemp
Res     
VHC

Class 14 Novice Bitch (1)
1st       ALTINAS KENTUCKY DESTINY Mrs C Holman
2nd
Res     
VHC

Class 15 Post Graduate (7)
1st       LAYDELINS CRIMSON CZARINA Mrs L Clarke
2nd      VILLENELE CALL ME MADAM Mrs M Nolan
3rd       TAURUSDALE WHITEFRIARS BJ AT GOLDFOX Mrs J Chopping
Res     
VHC    

Class 16 Limit Bitch (4)
1stPENINANS MYTHS AND MAGIC Mrs P Shaw
2nd      MELENBRI MOULIN ROUGE AT LAYDELINS Mrs L Clarke
3rd       JOANME KATIE BLUE Mr & Mrs Stephenson
Res    
VHC    

Class 17 Open Bitch (3)
1stCH KIRRIEMUIR CHICAGO Mrs C McCutcheon-Clarke
2nd     
3rd    
Res     
VHC

Class 18 Special Open (Orange) Dog or Bitch (3)
1st       MELENBRI MOULIN ROUGE AT LAYDELINS Mrs L Clarke
2nd     
3rd     
Res    
VHC    

Class 19 Special Open (Orange Sable) Dog or Bitch (2)
1stJOANME MR MOONLIGHT Dr V Chapman
2nd      LAYDELINS CRIMSON CZARINA Mrs L Clarke
Res    
VHC    

Class 20 Special Open (Black/Cream) Dog or Bitch (3)
1stLIREVA’S SHORT BLACK AN’ SIDES (DOG) D Cawthera
2nd   
3rd      
Res        
VHC    

Class 21 Special Open any other colour Dog or Bitch (3)
1stALTINAS ANDROMADA JW Mrs C Holman
2nd      KALINE LAP DANCER Mrs K Goodwin
3rd
Res    
VHC    

Class 22 Bred by Exhibitor (1)
1stLAYDELINS CRIMSON CZARINA Mrs L Clarke
2nd     
3rd      
Res     
VHC

Class 23 Not Bred by Exhibitor (1)
1stMELENBRI MOULIN ROUGE AT LAYDELINS Mrs L Clarke
3rd
2nd 
Res    
VHC


BEST DOG
LIREVA’S SHORT BLACK AN’ SIDES (DOG) D Cawthera

RESERVE BEST DOG
BENLEASE ROBIN Mrs S Bower

BEST BITCH
CH KIRRIEMUIR CHICAGO Mrs C McCutcheon-Clarke

RESERVE BEST BITCH
ALTINAS ANDROMADA JW Mrs C Holman

BEST IN SHOW
BEST DOG
LIREVA’S SHORT BLACK AN’ SIDES (DOG) D Cawthera

RESERVE BEST IN SHOW
CH KIRRIEMUIR CHICAGO Mrs C McCutcheon-Clarke

BEST PUPPY IN SHOW
MANATEK CIDER ROSE Mrs S Whitelock

RESERVE BEST PUPPY
LIREVA'S SIR FIN THE NET D Cawthera

BEST VETERAN
Altina's Apolllo Mrs. C Holman