Results of Champ 

Show 2007
             Langley Championship Dog Show Results 3rd November 2007
                                    Judge Mr. Rodney Russell (COSTACOT)
                                                                                                                                             Mr. Rodney Russell
Class 1 Veteran Dog or Bitch (2)
1st      WARLEGGEN RING OUT THE AULD AMONG SANDCHIZE (B) Mrs. S Sanderson
2nd     BILIJEES WIZARDS SPICE PARCEL OF SNOWVILLA (B) Mrs K Roberts

Class 2 Minor Puppy Dog (5)
1st       LIREVA’S SIR FIN THE NET D Cawthera
2nd     ALTINAS HOT TODDY Mrs. T Selwood
3rd     TRENARWYN THE DANCE MASTER Miss A Leslie
Res     TAYFIRS TOPAZ WITH BRYBETT Mrs B Whitbread

Class 3 Puppy Dog (5) 1 Absent
1st       PARAPOM CURTAIN RAISER TO BENLEASE Mrs S Bower
2nd     TAYFIRS TOPAZ WITH BRYBETT Mrs B Whitbread
3rd      MANATEKS SECRET SANTA Mrs A Orchard

Class 4 Junior Dog (7) 4 Absent
1st       ALTINAS DARK WEB AT RETA Mrs S Whitelock
2nd     SILVER PHANTOM FOR KEISYL Mrs S Pope
3rd      JILPOM ENTER THE DRAGON Mrs S Jones

Class 5 Maiden Dog (2) 1 Withdrawn
1st       BENLEASE BARNEY RUBBLE AT WARLEGGEN Mrs M Larrassey

Class 6 Novice Dog (3) 1 Absent
1st       VELTUDS TOBY OR NOT TOBY AT ALTINA Mrs K Roberts
2nd     BENLEASE BARNEY RUBBLE AT WARLEGGEN Mrs M Larrassey

Class 7 Post Graduate Dog (7)
1st       LIREVA’S SUNFLASH D Cawthera
2nd     KEISYL ACE OF HEARTS Mrs S Pope
3RD     TUTTSCLUMP LEGACY Mrs A Ditchburn
Res     KIRIEMUIR JOHNY B GOOD AT JOANME Mr & Mrs J Stephenson
VHC    BILIJEES GOLD LINK Mrs M Nolan

Class 8 Limit Dog (5)
1st      BENLEASE ROBIN Mrs S Bower
2ND    CRAIGIVAR HEY JUDE AT KIRIEMUIR Mrs McCutheon-Clarke
3rd      WARLEGGEN FOXY FELLOW AT LUDWYN Mrs C Hart
Res     KIRIEMUIR JOHNY B GOOD AT JOANME Mr & Mrs J Stephenson
VHC    BILIJEES THE SORCERER AT KEISYL Mrs S Pope

Class 9 Open Dog (6)
1st       VELTUDS CONSPIRACY JW SCM Powel Medcraft & Samuel
2nd     TRENARWYN GALACTIC BEAR Miss C & Mrs M Odd
3rd      SIDLYN PADDY PARTICULAR JW Mrs & Miss Smith
Res     VELTUDS KENTUCKY GOLD AT ALTINA JW SCM Mrs C Holman
VHC    THELBERN WITHOT A DOUBT D Cawthera

Class 10 Minor Puppy Bitch (4)
1st       HOW THE COOKIE CRUMBLES AT NYELLASTOCK Mrs N Worthington
2nd      SUEACRES TAYLORMAID Mrs S Smith
3rd       MANATEC CIDER ROSE Mrs S Whitelock
Res      KIRIEMUIR ANY DREAM WILL DO Mrs McCutheon-Clarke

Class 11 Puppy Bitch (3) 1 Absent
1st       ALTINAS ANDROMADA JW Mrs C Holman
2nd      PLAYALONG SKATING ON ICE AT POMIROSA Mr D & Mrs J Reid

Class 12 Junior Bitch (8)
1stMAZERAY SUGAR AND SPICE Mr & Mrs Hiam
2nd      JILLAPOM PENNY BLACK AT PIKAPOM Mr & Mrs G Crossley
3rd       LIREVA’S OH SUZANNAH D Cawthera
Res      THELBERN MINNEOLA WITH GOLDFOX (IMP) Mrs J Chopping
VHC     TALVINA CANDY FLOSS Mrs A Ditchburn

Class 13 Maiden Bitch (1)
1st       FOXHUE ZODLITOEM FOR ROYELLA Mrs G Taylor

Class 14 Novice Bitch (0)

Class 15 Post Graduate (10) 3 Absent 1 Withdrawn
1st       SUEACRES WHOOPS A DAISY JW Mrs S Smith
2nd      SIDLYN MISCHIEF AT MIDNIGHT Mrs & Miss Smith
3rd       ELMWAY DUSK AFTER DARK Mrs G Watt
Res      BENLEASE FLAGS AFLYING Mrs S Bower
VHC     LAYDELINS CRIMSON CZARINA Mrs L Clarke

Class 16 Limit Bitch (6)
1stTHELBERN TA DIE FOR D Cawthera
2nd      PENINANS MYTHS AND MAGIC Mrs P Shaw
3rd       BRYANDEE LOVELY TO LOOK AT FROM ROSTELLA Mr & Mrs G Crossley
Res      FOXHUE ZODLITOEM FOR ROYELLA Mrs G Taylor
VHC     MELENBRI MOULIN ROUGE AT LAYDELINS Mrs L Clarke

Class 17 Open Bitch (7) 2 Absent
1stSIDLYN’S FANTASY BELIEVER Mrs & Miss Smith
2ND      WARLEGGEN FOR FAWKES SAKES AMONG SANDCHIZE SCM Mrs S Sanderson
3rd       LITTLE MADAM TELL TAIL TO KEISYL Mrs S Pope
Res      TRENARWYN KENTUCKY RAIN Miss C & Mrs M Odd

Class 18 Special Open (Orange) Dog or Bitch (4)
1st       MELENBRI MOULIN ROUGE AT LAYDELINS Mrs L Clarke
2nd      BENLEASE BARNEY RUBBLE AT WARLEGGEN Mrs M Larrassey
3rd       TALVINA CANDY FLOSS Mrs A Ditchburn

Class 19 Special Open (Orange Sable) Dog or Bitch (2)
1stTAYFIR’S STAR STRIKER AT ELMWAY (DOG) Mrs G Watts
2nd      LAYDELINS CRIMSON CZARINA Mrs L Clarke

Class 20 Special Open (Black/Cream) Dog or Bitch (5)
1stLIREVA’S SHORT BLACK AN’ SIDES (DOG) D Cawthera
2nd      ELMWAY DUSK AFTER DARK Mrs G Watt
3rd       BENLEASE ACE OF SPADES Mrs S Bowers
Res      PLAYALONG SKATING ON ICE AT POMIROSA Mr D & Mrs J Reid

Class 21 Special Open any other colour Dog or Bitch (2)
1stCHAR’S PARTI TIME AT SUEACRES (IMP) Ms S Smith
2nd      ANALICIA MASQUERADE Miss Meyer

Class 22 Special Open Stud Dog (Must have sired a litter) (5) 1 Absent
1stCH ALTINAS APOLLO JW SCM Mrs C Holman
2nd      IR CH TRENARWYN GUNS A BLAZING JW SCM Miss C & Mrs M Odd
3rd       WARLEGGEN FOXY FELLOW AT LUDWYN Mrs C Hart
Res      TAYFIR’S STAR STRIKER AT ELMWAY (DOG) Mrs G Watts

Class 23 Special Open Brood Bitch (Must have whelped a litter) (3) 2 Absent
1stMELENBRI MOULIN ROUGE AT LAYDELINS Mrs L Clarke


BEST DOG
LIREVA’S SHORT BLACK AN’ SIDES (DOG) D Cawthera

RESERVE BEST DOG
VELTUDS CONSPIRACY JW SCM Powel Medcraft & Samuel

BEST BITCH
SIDLYN’S FANTASY BELIEVER Mrs & Miss Smith

RESERVE BEST BITCH
MAZERAY SUGAR AND SPICE Mr & Mrs Hiam

BEST IN SHOW
LIREVA’S SHORT BLACK AN’ SIDES (DOG) D Cawthera

RESERVE BEST IN SHOW
VELTUDS CONSPIRACY JW SCM Powel Medcraft & Samuel

BEST PUPPY IN SHOW
HOW THE COOKIE CRUMBLES AT NYELLASTOCK Mrs N Worthington

RESERVE BEST PUPPY
ALTINAS ANDROMADA JW Mrs C Holman